Granátové jablko – znovuobjavená prastará plodina pre krásnu pokožku

Olej zo semienok granátového jablka má regeneračné a antioxidačné účinky.
Olej zo semienok granátového jablka má regeneračné a antioxidačné účinky.

Granátové jablko je tradičná plodina pestovaná po tisíce rokov na blízkom východe, v Indii a na pobreží Stredozemného mora. Weleda venovala mnoho rokov výskumu účinkov tohto ovocia a jeho semien na pokožku. Blahodarná sila tohto ovocia je základom našej regeneračnej a antioxidačnej telovej a pleťovej starostlivosti Granátové jablko.


 

Vzácny olej zo semienok granátového jablka je plný antioxidantov a vitamínov. Pokožku regeneruje, vyživuje, pomáha ju napínať a obnovovať jej prirodzenú krásu a pružnosť. Weleda tento olej získava v BIO kvalite z tradičných tureckých fariem.

Granátové jablká z malých tradičných fariem

V južnom Turecku Weleda vytvorila partnerský projekt s továrňou na spracovanie oleja a približne stovkou tamojších drobných farmárov. Vďaka podpore trvalo udržateľných poľnohospodárskych metód, garantovanému odberu a stabilným cenám sa podarilo podstatne zvýšiť kvalitu tohto oleja.

Základom fair trade projektu v Turecku sú malé rodinné farmy s 10 až 25 hektármi tradične pestovaných granátových jabloní. Stovka farmárov tu pre Weledu produkuje približne 2 tony vysoko kvalitného BIO oleja zo semienok granátového jablka na celkovej ploche asi tisíc hektárov.

 

Granátové jablká získava Weleda z tradičných tureckých fariem fair trade spôsobom.
Granátové jablká získava Weleda z tradičných tureckých fariem fair trade spôsobom.

Ručný zber čerstvých jabĺk

Spotreba tohto ovocia je obrovská, na výrobu jedného kilogramu oleja treba 500 kilogramov čerstvých ručne natrhaných granátových jabĺk. Zber začína na konci septembra a trvá štyri týždne.

Na rodinných farmách sú používané zásadne tradičné, trvalo udržateľné metódy pestovania. Granátové jablká rastú v malých sadoch spoločne s inými stromami a sú len málokedy polievané, čo napomáha šetreniu vzácnych vodných zdrojov.

Ovocie je neskôr špeciálnymi dodávkami prevážané do miestneho závodu Göknür na spracovanie oleja. Vďaka tomu je možné olej vylisovať ihneď po zbere a tiež je zaručená dokonalá transparentnosť celého procesu bez sprostredkovateľov.

 

13321697_1220168157994357_7807055867917374030_n
Regeneračný olej Granátové jablko podporuje obnovu buniek, intenzívne regeneruje pokožku a napomáha predchádzať prejavom starnutia.

Starostlivé spracovanie pre trvalo udržateľné partnerstvo

Firma Göknür je kľúčová pre partnerstvo Weledy s miestnymi malými farmármi. Dohodnuté dlhodobé stabilné a férové ​​ceny zabezpečilo farmárov, Göknür aj Weledu. To je dôležité, pretože celosvetový obchod s granátovými jablkami je na vzostupe, čo môže viesť ku kolísaniu cien.

Spracovanie začína získaním šťavy. Dovezené granátové jablká sú umyté, olúpané, odkôstkované a následne je dužina  vylisovaná. Výsledkom je šťava bohatá na vitamíny. V druhom stupni spracovania sú semienka prečistené v špeciálnom stroji pomocou vody. Okamžite potom sú semienka pol hodiny sušené horúcim vzduchom. Tento krok je veľmi dôležitý, pretože len dostatočne vysušené semienka môžu byť spracované na olej vysokej kvality.

Posledný stupeň spracovania sa odohráva v Nemecku v špecializovanom olejovom mlyne, kde sú surové semienka granátových jabĺk za studena lisované na olej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *